Asi nejběžnějším typem opláštění konstrukčního systému typu sendvič (two by four) je OSB deska. To se nám ale v přírodním stavitelství moc nehodí. Je to díky velkému poměru lepidel a energetické náročnosti výroby OSB desek. Proto přicházejí na řadu i jiné prověřené varianty, kdy pro opláštění a zavětrování konstrukce sloužily stavební desky, které byly nabíjeny diagonálně.
Už se tomu krátce věnujeme v jednom videu. Tady máme záběry z jedné stavby, kde můžeme vidět celé opláštění stěn. Za mnou můžeme vidět finální plochu, kde jsou hliněné omítky a vápenný nátěr. Málokdo by jsi asi tipnul, že zatím je dřevěná sendvičová konstrukce.
Desky jsou zde ze statických důvodů. Pokud bychom nechali jenom jednoduchou rámovou konstrukci, tak nám dům spadne jako domeček z karet. OSB deska nebo diagonální desky nám slouží jako zavětrování a celkově nám stužují stavbu. Dneska už máme na výběr z více materiálů, které můžou plnit tuto funkci a budou bližší přírodnímu stavitelství. Toto je varianta opláštění z interiéru, kde jsme na dřevěné desky dali papírovou parobrzdu. Dále pak byla nějaká předstěna s hliněnou omítkou. Zvenku může být opláštění z dřevovláknité desky, která je plně difuzně otevřená. Od určité tloušťky může deska plnit také statickou roli. Je tady více variant a můžeme se OSB desce jednoduše vyhnout.
Je to řešení, které je pořád dost nestandardní a málo používané. Narážíme na to u lidí, kteří se snaží stavět ohleduplnějším způsobem nebo mají blíže k přírodnímu stavitelství. Možnosti tu jsou. Je to o kompromisech a záleží na parametrech stavby, na použitých izolacích a dalších aspektech. Tady si chceme jenom ukázat, jak to vypadá, a že to je plně využitelná, plnohodnotná varianta.
Příspěvek Náhrada OSB desky v přírodní sendvičové stavbě pochází z Přírodní bydlení
Celý text naleznete na serveru (http://www.prirodnibydleni.cz) zde.