Je rozdíl, jestli si na vlastní zahradě nakopu hlínu a použiju ji na hliněnou omítku, nebo jestli si koupím hotovou směs přímo od výrobce. Zeptáme se specialisty na hliněné omítky a vůbec hliněné materiály Michala navrátila, který se těmto materiálům věnuje přes 15 let. Téma, o kterém se budeme bavit, je kdy je lepší si hlínu pořídit doma na pozemku. Často se při stavbách potkávám s lidmi, pro které je přírodní stavitelství životní styl, řeší životní cyklus materiálů nebo jeho přepravu přes půl světa. Tohle vnímám jako velkou výhodu hlíny, ale je tam více parametrů ke zvážení, a proto se chci zeptat, jak toto vnímáš?
Můj názor, ke kterému jsem za těch 17 let došel v otázce výroba hlíny na pozemku versus její pořízení od výrobce, je ten, že hlína z toho daného pozemku tam pocitově patří, má energii toho místa. Já jsem si při stavbě svého domu také dělal omítky z naší hlíny. Za sebe můžu říct, že bych ji použil, je to živá hlína, protože většinou je z povrchu. Jsou tam ale různá kritéria, která nás omezují. Často je to o čase a o penězích. To pak dáváme na misky vah. Když používáme vlastní hlínu, ta nemusí být na zpracování vždy ideální, ale z 95 % hlín, které jsou na pozemku, lze bez problému udělat hrubou omítku, stačí jen mít zkušenost, to zpracování je ale zdlouhavé. Pokud jsem v situaci, kdy si celý dům stavím svépomocí, protože nemám tolik peněz, ale mám čas, tak proč to neudělat? Pokud ale mám hodně peněz, a tím pádem taky málo času, tak je otázka, zda to má smysl. Ani jedno není dobře nebo špatně, je potřeba si to vyvážit.
Z jiného úhlu pohledu, v jakém množství se mi vyplatí se tím zabývat? Pokud mám běžný cihlový dům a chci si udělat jen jednu dvě stěny, nebo mám dřevostavbu a chci si ji omítnout celou, to se pak bavíme o stovkách kil.
To je případ od případu. Pokud je to jen jedna stěna, je otázka, jestli mám dostatek času to studovat, sbírat zkušenosti, jak to vymíchat, tam je asi lepší si to koupit. Pokud je to na celý dům a nemám tolik peněz, tam se nabízí si to udělat sám. Pokud si chci zaplatit řemeslníka, aby to za mě udělal z místní hlíny, tam je to na pováženou. Mám zkušenost, že pokud to dělá firma, nepoužije místní hlínu, ale doveze si svou, která už je nadrcená, na místě tam přimíchá písek, to je zlatá střední cesta.
Téma hliněné omítky zahrnuje širokou škálu materiálu. Jsem schopen připravit si svépomocí i dekorativní omítky, ne jen obyčejnou jemnou omítku?
Ano, pokud mi nevadí dávat do omítky nějaké příměsi, přírodní lepidla, škroby třeba na tapety, když omítka nedrží, ale je otázka, co z toho vzejde. ano, je to možné, ale musí se jí trochu pomoci. Světový trend v omítkách se rozděluje do dvou směrů. Jeden je nebudeme do omítek nic dávat, protože jsme výrobci a měli bychom to dokázat vyrobit čisté. Protože ve chvíli, kdy tam něco přidáme, už to není hliněná omítka. Pocit z toho je takový, když se podíváte na holé dřevo, nebo na nalakované. Je to dřevo, ale upravené. Upravená omítka už nemusí tak působit na interiér. Druhý postoj výrobců je musíme to dostat k co nejvíce lidem, tedy aby omítka měla vlastnosti jako třeba vápenná, dáme nějaké přírodní příměsi, o nic tedy nejde. Takže jsou 2 směry, kterými se lze dát. Pokud si chce člověk udělat finální omítku z místa, tak mu nemůže vadit, že bude tmavá, hnědá. Pokud si nechce ztmavit interiér a chce omítku světlou, tak už to sám nedokáže. Mně to trvalo 3 roky intenzivní práce, než jsem vymyslel jak na to, abych do toho nemusel dávat lepidla.
Může to tedy fungovat tak, že si lidé z místa vyrobí hrubou omítku a tu finální si pak koupí od výrobce – tam už ani při její milimetrové tloušťce nejsou takové objemy.
Ano, podle našich statistik prodejů to je tak, že velká část lidí si dělá hrubé omítky a ty finální si koupí. Jediný problém, který vidím u těch domácích omítek, je ten, že lidé se je snaží udělat co nejjílovější. Pokud tomu ale člověk nerozumí, vytváří to následné problémy, v omítkách se dělají velké praskliny a ty se pak projevují i do těch finálních a nejde to ukočírovat.
Kde doporučuješ hledat kvalitní informace pro lidi, kteří si chtějí omítky udělat sami a nic o tom neví?
Já jsem kdysi dávno s Alešem Dorazilem do knihy Slaměné domy od Honzy Martona napsal část o hliněných omítkách z místních zdrojů. Stále se prodává, dá se objednat. Je tam podrobně popsané, jak dojít ke správné směsi. Pokud má člověk čas, tak i úplný laik si podle toho omítne dům.
Příspěvek Hliněné omítky z místních zdrojů svépomocí, nebo raději od výrobce? pochází z Přírodní bydlení
Celý text naleznete na serveru (http://www.prirodnibydleni.cz) zde.