Milí přátelé Aubriety,
myslím, že právě tohle teď potřebujete vidět. Rozkvetlý hyacint (Hyacinthus orientalis) – posel jara.
Ti pilní z Vás jistě cibulky k rychlení připravili už někdy v říjnu, Aubrietka si je zasadila teprve nedávno. Píši o tom třeba ZDE.
Pro letošní rok jsem vybrala tmavě modrý kultivar hyacintu, s listy, jejichž konce jsou až černé.
Stále platí, že takto narychleným cibulkám ať už hyacintů, narcisů, tulipánů, modřenců… se nejlépe bude dařit na chladném,logicky bezmrazém světlém místě. Tam se z květů budeme radovat nejdéle. Zálivka bude mírná. Čím chladnější místo, tím budeme zalévat méně.
Většina z nás má ovšem ráda jaro v obýváku. Večer si u hyacintů rozsvítíme …
Musíme se pak ale smířit s kratší dobou květu. Odkvetlé květy odřízneme i se stonkem, všechny listy však ponecháme a rostlinku dále pěstujeme při mírné zálivce, hnojit nemusíme. Počkáme, až budou i noci bezmrazé, s teplotou nad 10C a cibulky vysadíme ven do zahrádky. Příští rok na jaře nám venku znovu vykvetou.
Je škoda, že se hyacinty v poslední době málo vysazují přímo do zahrad. V trávníku při skupinové výsadbě vyniknou. Výsadbu musíme provádět na podzim, do chladné půdy.
Dobře hyacint poroste na světlém místě v půdě bohaté na živiny. Horších výsledků budeme dosahovat v místech s kyselou půdou. Tak jako u všech ostatních cibulovin, i cibule hyacintů s věkem rostou a vytvářejí čím dále tím větší květy, pokud Vám je ovšem nesežere myš :-).
Krásné dny příští, provoněné hyacintem,
Vaše Aubrieta
Celý text naleznete na serveru (http://aubrieta.cz) zde.