Nadkrokevní izolace u slaměného domu.

Nacházíme se na stavbě že slaměných balíků, kde nosnou část tvoří dřevěný skelet. Střešní plášť je tvořený kulatým přiznaným krovem, nad tím je pohledový záklop z nehraněných desek a nad tím je 40 cm lněné izolace. Tuto variantu jsme ještě neměli možnost si někde ukázat.

Jde tady o kombinaci slámy s nějakým dalším přírodním materiálem ve střešním plášti. Pokud nemáme stavbu naddimenzovanou anebo nechceme slámu ve střeše, tak můžeme použít nějaký jiný přírodní materiál.

Vzhledem k velmi dobrými tepelně izolační parametrům této stavby je dobré zaměřit pozornost i na další konstrukční prvky této stavby, a co nejvíce eliminovat tepelné mosty. Často jsou to nějaké průchozí konstrukční prvky. Často jsou to krokve, které procházejí z interiéru směrem ven a pokud je to v nějakých větších dřevěných profilech a nejsou to třeba nějaké lepené KVH profily, je dost obtížné, minimálně po dobu kdy dřevo vysychá, udržet vzduchotěsnost nebo tepelné parametry toho domu.

Dřevo nám sesychá a i když to na začátku uděláme precizně kolem trámů, tak tam mohou vznikat nějaké nedokonalosti. To samé u průchozích pozednic nebo různých průvlaků, hřebenových vaznic nebo u všech dřevěných prvků, které můžu procházet zevnitř ven. U takových staveb je dobré tyto věci eliminovat a snažili jsme se o to i zde. Můžeme to vidět i zde, kde pohledový krov končí v izolaci zateplené stěny, stejně tak pozednice, která končí v této slámě. Tedy tento prvek není průchozí směrem ven.

Zbývají už jen věci, které nejdou úplně ovlivnit a to jsou třeba dřevěné rámy oken nebo jiné prvky, které mohou souviset s tím, jak si přejeme, aby stavba vypadala nebo tam mohou být ještě nějaké jiné priority. Je pak škoda, když takovou stavbu zateplíme a máme ji vyřešenou od základu až po střechu a necháme tam nějaké prvky, které jsou vyloženou slabinu.

Koncepce slaměných domů je výborná pro svépomocné stavění a vyloženě k tomu vybízí . Ale i tady je potřeba některé detaily provádět precizně a je důležité chápat funkci každé vrstvy v konstrukci. Proč tam máme hliněnou omítku, proč tam jsou parotěsné vrstvy, proč má být někde dům vzduchotěsný apod. Tohle bude asi výzva u každé stavby a u balíků obzvlášť, protože lidé využívají tento systém ke svépomocné realizaci a je potřeba věnovat pozornost i těmto detailům.

Příspěvek Nadkrokevní izolace u slaměného domu. pochází z Přírodní bydlení

Celý text naleznete na serveru (http://www.prirodnibydleni.cz) zde.

Comments are closed.