Málokterá z moderních technologií ve stavebnictví vzbuzuje tak rozporuplné reakce jako rekuperace. Je to velmi obsáhlé téma. Na dnešním videu si popíšeme jeden konkrétní případ, kde by to bez nucené rekuperace nešlo.
Nacházíme se v podkroví budovy, které nebylo původně plánováno jako kancelářské prostory. V současnosti zde ale kancelářské prostory jsou. Běžnými prostředky, které používáme ke větrání, nebylo možné zajistit dostatečnou výměnu vzduchu. V létě se velmi brzy rozpálí vzduch nad krytinou, která je černá. Když tedy otevřeme okno, abychom vyvětrali, pouštíme dovnitř teplý vzduch. Naopak v zimě, kdy je na střeše sníh, na člověka po krátké chvíli začne táhnout. Opět zase kvalitně nevyvětráme.
Když se v tomto prostoru pohybuje více lidí, vydýchal se vzduch velmi rychle. Má to pak vliv na ospalost, únavu a na aspekty, které souvisejí s CO2. Proto jsme byli nuceni zavést takovouto rekuperační jednotku.
Co to je rekuperace a jak funguje?
Hlavní část rekuperační jednotky vypadá dost strašidelně, jako v nějaké kosmické lodi. Jde o to, že zvenku nasáváme čerstvý vzduch, který si, a to využíváme hlavně v zimě, předává teplo se vzduchem odpadním. Jde tedy o to, že větráním neztrácíme tepelnou energii. Můžeme korigovat, kolik čerstvého vzduchu sem chceme za den dostat. Paradoxně si někdy myslíme, že rekuperaci nepotřebujeme v létě, kdy otevřeme okna a žádné ztráty nemáme. Když je ale hodně dusno a vzduch se nehýbe, tak ani v létě v místnosti vzduch neproudí. Nucené větrání nám reguluje oběh vzduchu. Není to tedy ani klimatizace ani vytápění, ale jen způsob, jak vyměnit v místnosti čerstvý vzduch. V zimě tímto můžeme šetřit energií, že nevypouštíme ven teplo.
Rekuperaci lze spojit i s klimatizací nebo s vytápěním. To tady ale nebudeme dál rozebírat. Jde nám o to vysvětlit princip. V tomto konkrétním případě jsme změnu opravdu pocítili. Nechci zabíhat do podrobností, že rekuperace potřebuje nějakou údržbu a musí být správně navržená na různých částech. Podle toho pak záleží na tom, zda bude dobře fungovat . Tady řešíme hlavní vstupní problém, že nejsme schopni kvalitním způsobem zajistit výměnu vzduchu. Takto vypadá součást rekuperační soustavy. Tudy se nám dostává čerstvý vzduch.
V tomto objektu využíváme rekuperací tak, že jí zapínáme na maximum v noci, kdy je venku nejchladněji. Přes den, když je venku teplo, to naopak utlumíme, abychom sem nevháněli teplejší vzduch. Používáme to tak trošku jako klimatizaci, ale samozřejmě to není tak účinné. Právě vyladěním toho kolik a kdy vzduchu pouštíme, si můžeme trochu pomoci. V zimě je potom samozřejmě provoz úplně jiný.
V naší praxi vnímám, že je to pro spoustu lidí obrovské dilema. Zda něco takového použít, jaký to má vliv na zdraví a také kolem rekuperačních systémů koluje řada dezinformací a dogmat a je někdy těžké se dopátrat toho, jak to funguje a jaké máme možnosti. Další aspekty budeme rozvíjet určitě v příštích videích, i když nejsme na toto téma odborníci , snažíme se nastínit, s čím se v praxi potkáváme a jaké jsou možnosti.
Příspěvek Rekuperace pochází z Přírodní bydlení
Celý text naleznete na serveru (http://www.prirodnibydleni.cz) zde.