Hlínu máme na zdech, často jí máme i na střeše, tak proč ji nemít i v podlaze? Na to se budu ptát Dana Grmely, který je specialista na navrhování slaměných domů. V tomto domě, kde se právě nacházíme je hliněná podlaha součástí interiéru. Jakou máš s hliněnými podlahami zkušenost?
Moje zkušenosti s hliněnými podlahami jsou velmi malé. Dělal jsem to několikrát na kurzu pod vedením Gernota Minkeho. Dělal jsem to dvakrát doma, jednou v koupelně, a jednou tady v obýváku. Tak nějak se to povedlo, i když bych neřekl, že úplně dokonale. Skladba dřevěné podlahy vlastně vychází z toho, jak to dělají manžele Stinovi v Americe, byl tady kurz v Česku a já jsem to vlastně začal dělat podle jejich knížky. U nás je to tak, že je štěrk z pěnového skla, který je nosnou, drenážní a tepelně-izolační vrstvou. Není tam žádná betonová deska, ipa nebo hydroizolační fólie. Od zemní vlhkosti jsme oddělení pouze pěnovým sklem. Na něm je vrstva hlíny smíchaná se štěrkem a pískem. Chce to vždycky udělat si vzorky. U nás jsme dávali jeden díl hlíny na tři díly písku a čtyři díly štěrku. Hlíny je tady opravdu malinko. Vše jsme umístili v talířové míchačce, která to snadno dokonale promísí. Směs byla podobná jako když se pracuje se suchým betonem. Celkově se to dělá hodně málo a málo kdo to nabízí. Když to někdo nabízí, nabízí to jako podlahu údržbovou. Je potřeba počítat s tím, že podlaha není tak tvrdá a oděruvzdorná, že se snadno poškodí. Ale zase se dá relativně snadno opravit.
Hliněná podlaha má pro mě osobně velké kouzlo, ale ta zkušenost v Česku je velmi malá. Na tuto hrubou podlahu je pak nanesená hliněná mazanina, podobně jako na omítku, akorát není filcovaná, ale je hlazená. A je natřená olejem a voskem. Dává to hladký, omyvatelný a malinko tvrdší povrch, ale ta tvrdost není nijak závratná. Zdaleka to není dokonalé a osobně bych se neodvážil to zákazníkovi s nějakou zárukou nabízet.
A co využití hlíny jako výplňového materiálu nebo jako kročejová izolace? Jak to funguje a můžu to aplikovat ve slaměném domě?
My s tím máme zkušenost spíše špatnou. A dále už to ne navrhujeme. Spíš navrhujeme suchý křemičitý písek Tady se snadněji sežene a dáváme ho do papírových voštin, ve kterých se snadno srovná. Dřív jsme občas psali suchý hliněný zásyp, ale těžko ho sehnat, těžko z místní hlíny. Je to blbé to tam dávat mokré a je těžké to tam dávat suché. Vypadá to sympaticky, ale v praxi je poměrně obtížné to zrealizovat. Proto jsme od toho ustoupili a spíše ty akustické vrstvy děláme ze suchého křemičitého písku a ne z hlíny.
Příspěvek Hliněné podlahy ve slaměných domech pochází z Přírodní bydlení
Celý text naleznete na serveru (http://www.prirodnibydleni.cz) zde.