Topeniště na dřevo v paneláku

A co topeniště v paneláku nebo v bytě? Bydlíme v paneláku nebo v bytě a bez ohně nemůžeme žít… To je moje otázka na Honzu Křivonožku, který je profesionální kamnář. Souvisí s tím celá řada podotázek – zda je to legální a je to vůbec možné? Zda to jde bez komínu apod. Honza se specializuje na přírodnější topeniště, kde hoří oheň a primární zdroj je dřevo. Honza má za sebou spoustu realizací, jako jsou třeba tyto akumulační kamna.

Je to možné pokud se splní pár základních věcí. Ty jsi mnoho z toho nastínil. Nejzákladnější věcí je podle mého názoru komín. Jakékoliv topidlo na dřevo, a nezáleží na tom, jaká kamna to jsou, musí mít umožněn odtah spalin komínem. Buď je v tom domě vybudovat nějaký komín dodatečně, uprostřed, ve stupačkách, nerezový komín se dá jednoduše skládat a není to potřeba zdít, nebo se dá udělat fasádní komín. Jsou jakási pravidla, kdy lze přes zeď dát rouru, nebude to až tak složité a bude to reálné. Staré prvorepublikové domy většinou komíny mají vždycky, protože dříve se tam topilo v kamnech na uhlí nebo na dřevo. Na to se dá potom navázat. Druhý problém, který vidím, je statika. Naše kamna, která stavíme, mohou mít až 2,5 t a dost často narážíme na to, že to strop prostě neunese. To může být limitem. Nevím, jak je to přímo v paneláku, který je se železobetonového panelu, ale měl by asi unést ledasco.

Setkal ses s tím někde v paneláku? Já jsem třeba viděl zvenku na paneláku přilepený nějaký komín, ani nevím jaký…

Na sídlišti v paneláku jsem to neviděl. Viděl jsem ale, že dole v paneláku je v suterénu provozovna, která má vyvedený rozvodový komín. Koneckonců každý panelák má nějakou kotelnu, kde se dříve topilo uhlím a teď se tam topí plynem. Je možné, že i s tímto se to dá nějak propojit. Z mého pohledu je spíš zajímavé, jak to udělat třeba v 8. patře. Dá se to asi vyřešit tím fasádním komínem. Kamna nemusí být jenom tak velká, jaká jsou za námi, můžou být menší sloupová kamna nebo to můžu být krbová kamna, která jsou úplně malinká a dají se koupit a dovézt úplně kamkoliv. U malých pokojů bývá jiný problém a to v tom, že kamna spotřebovávají vzduch z místnosti a je potřeba buď větrat nebo mít vzduch vyvedený třeba z exteriéru – z fasády nebo ze sklepa. Tady bych doporučil se s někým poradit, zkonzultovat to s kamnářem, zda ten pokoj na to není malý a připravit se na to, že to může mít zapeklité detaily.

Nechceme vzbuzovat nějakém marné naděje, určitě to nebude jednoduchá cesta. Myslím, že na stavebním úřadě to bude první kontaktní místo.

Příspěvek Topeniště na dřevo v paneláku pochází z Přírodní bydlení

Celý text naleznete na serveru (http://www.prirodnibydleni.cz) zde.

Comments are closed.