Kulaté rohy a rustikální provedení nemusí nutně souviset s hliněnými nebo vápennými omítkami. Nacházíme se v právě rekonstruované stavbě, která byla původně hospodářskou budovou. Díky tomu, jak stavba vznikala a díky úpravám předchozích majitelů, najdeme pod tímto zdánlivě sjednoceným povrchem hodně různorodých materiálů. Jsou tam různé typy zdiva, omítek a také je v mnoha místech použité dřevo nebo plošné materiály na bázi dřeva.
Na těchto podkladech se dá sjednotit povrch díky moderním technologiím, kde jsme schopní dávat omítku na materiály, které se dříve nepoužívaly. Můžeme tak docílit jednotného vzhledu. Zakulacení a charakter omítky lze docílit obyčejným štukem anebo v kombinaci se stavebním lepidlem a klasickou jádrovou omítkou. V tomto případě jsme ani neměli jinou možnost a vidíme, že nemusí být nutně takovéto provedení spojené s hlínou.
Na našem videoblogu si většinou ukazujeme realizace hliněných omítek. Zde je to ale jiný typ a trochu jiné souvislosti, jak tato stavba vznikla. Každopádně díky lokalitě a charakteru stavby je prostor mnohem příjemnější v takovémto provedení, než kdyby to byly ostré linie a hladké omítky. Navíc je to v kombinaci s nahrubo opracovaným dřevem, kdy jsme hodně využívali techniku kartáčování, anebo vidíme také obklad ze starého dřeva.
Opět se nám potvrdilo, že je daleko těžší udělat dobře vypadající nedokonalý povrch, než rovnou stěnu a pravidelné rohy. U takových rekonstrukcí je nejnáročnější zvolit správné technologie, správné dilatace, vhodné materiály. Je daleko jednodušší začít stavět na zelené louce než rekonstruovat nějakou budovu nebo stavbu, kde je spousta věcí daných a máme daleko menší možnost volby.
Příspěvek Kulaté rohy – štuk, stavební lepidlo a jádrová omítka pochází z Přírodní bydlení
Celý text naleznete na serveru (http://www.prirodnibydleni.cz) zde.