Rekonstrukce stropu ve starém domě

Při rekonstrukci stavby nás většinou napadne jako první opravit střechu nebo opravit základy, podlahy, ale docela velkým otazníkem bývá také stropní konstrukce. U většiny starých domů do konstrukce stropu dobře nevidíme. A většinou nám nějak zabíhá do zdi, někdy prochází zdí směrem ven. V prvotní fázi je někdy těžké odhadnout v jakém stavu se nacházejí ty jednotlivé vrstvy, jaká je skladba stropu a těžko se dopředu nějak plánuje a odhaduje, co s tím. Obecněji sdílíme tato témata v rámci rekonstrukcí na jiných videích.

Toto je jedno dílčí téma, které nám při prohlídkách a plánech vytváří mnoho nejasností. Dokud ty konstrukce kompletně neobnažíme, tak nevíme, na čem jsme. Často je to i zvenku, kde jsou přesahy a podhledy. Často je to ve fázi, kdy chce člověk chalupu teprve koupit a nemůže to rozdělat a zjistit, v jakém stavu to vlastně je. Jsou zde tedy rizika spojená s odhadem, co bude potřeba udělat.

Ten nejčastější názor, že tady něco opravím a tady zase něco, který nás provází všemi videy o rekonstrukcích, je ten nejhorší možný scénář. Těch možností je opravdu mnoho, takže není nějaký obecný postup. Dokud neočistím celou konstrukci, tak nevím na čem jsem.

Většinou jdou vidět nějaké stropní trámy, máme nějaký záklop, ať už dřevěný nebo je tam omítka, což je hodně časté, na nějakém palachu nebo pletivu. A podobně je to přichycené na nějakých deskách. Potom je tam nějaká skladba, kde najdeme často opravdu různé materiály: od hlíny, škváry přes různé staré izolace apod. A často je vlastně to druhé patro nebo podkroví bývalá půda. Další věc, která bývá výzvou je, že tam je málokdy nějaká rozumná rovina. Jsou tam různé úrovně ve stropech, vystupují tam třeba nějaké vazné trámy.

Potom již ta skladba stropu vyžaduje nějaké úsilí a zkušenosti a prostě nás to vede k tomu, že to musíme dobře promyslet celé. Takže ono to člověka, ať už začne kdekoliv, vede zpět do toho samého místa.

U stropních konstrukcí máme spoustu možností podle toho, v jakém stádiu vlastně ten strop najdeme. Ta druhá možnost je, že vlastně žádné trámy nevidíme a trámy jsou schované v těch zákopech. Tam už vůbec nevíme, jak stropní trámy vypadají a jestli bude třeba je měnit nebo ne. A od toho se potom odvíjí ta skladba podlahy nad stropem. Většinou se s rekonstrukcí se spravuje i to podkroví a tam už právě řešíme nějaký kročejový hluk nebo nějaké vhodné materiály pro kročejovou izolaci. Těch možnosti je opravdu hodně a to tady asi úplně nejsem schopen v těch krátkých videích říct najednou. Postupně se k tomu asi dostaneme.

Tady to dopadlo tak, že tady mezi původními trámy byla omítka. Byla by opravitelná, ale obecně ty práce nad hlavou jsou komplikovanější a náročnější. Někdy to zohledňujeme vzhledem k pracnosti a nebo jako tady k možnostem interiéru. Díky tomu, že tady v té stavbě máme bílé zdi, tak je tu hodně světla, i když jsou tu menší kastlíková okna, tak si můžeme dovolit dřevěnou podlahu, dřevěný strop a stavba je pořád světlá a útulná.

Kdyby jsme tu měli více dřeva na stěnách, tak už by to dřevo nebylo tak výrazné a nebylo by tu tolik světla.

Příspěvek Rekonstrukce stropu ve starém domě pochází z Přírodní bydlení

Celý text naleznete na serveru (http://www.prirodnibydleni.cz) zde.

Comments are closed.