Jakou používáme technologii při stavbě tradiční roubenky s rybinovým spojem? Zvenku to vypadá pořád stejně, jak rybina nebo rybinový spoj, tak i pérko mezi trámy. Mohlo by se zdát, že jde o technologii, kterou už nelze nijak dále posouvat nebo zlepšovat. Máme tady nové technologie, které souvisí se sušením a lepením dřeva, s moderními nástroji, jako jsou CNC stroje, které vyrábějí stabilnější profily.
Mohlo by se zdát, že klasický rybinový spoj je stejný jako před sto lety. Zvyšující se nároky na tepelněizolační vlastnosti staveb a vzduchotěsnost nás nutí přemýšlet i u tradičních postupů, zda se tam nedá něco zlepšit. Je zde samozřejmě pořád touha dělat to nějak jednoduše a v souladu s původní technologií.
Na záběrech můžeme vidět detaily, které trochu zlepšují spoj. Setkání plochy na plochu dřeva v rybinovém spoji, vždy bylo problémem a výzvou. V průběhu času dřevo pracuje a trochu se hýbe. Můžeme vidět nějaké prasklinky už nyní. Pokud stavba nemá zevnitř nějakou předstěnu či předezdívku a stěnu tvoří pouze hranol, načítají se nevýhody nebo nedokonalosti, do stavby nám pak může zafoukávat. Spousta lidí je s tím smířená a je dobré s tím počítat, pokud chceme tento typ stavby.
Není to ale důvod se nesnažit víc nebo odfláknutou práci házet na to, že „jde o dřevo.“ Měla by tam být míra kvality a snaha to zlepšovat a posouvat dál.
Jedna z věcí, které se začaly dělat, je zámek. Můžeme ho vidět na fotkách ve videu. Hlavní slabinou rybinového spoje je průchodnost spoje. Jednoduchý nebo dvojitý zámek zabraňuje přímému profukováni. Existují nějaké paměťové pásky, ale tam bych byl hodně opatrný v tom, kde a jak je použijeme. Jde spíše o cizorodý materiál. Paměťovými páskami je myšleno to, že dokáží měnit svůj objem. Pokud je dáme na rovnou plochu, tak se úplně stlačí. Když dřevo pracuje a vznikají nedokonalosti, tak dokáže paměťová páska zvětšovat svůj objem. Má to svoje limity, ale je možné si pomoci i těmito věcmi.
Další zlepšovák je pérko mezi trámy. Pérko kolmě dosedá na rovnou plochu. Když se časem dřevo vrtí, tak nám pérko špatně dosedá, vzniká mezera, někdy je dokonce pérko utopené moc dovnitř. Voda se pak může více dostávat do spáry.
Přitom se to dá řešit docela jednoduše, jako zde, kde máme pérko trošku více přesazené přes šikminu. Je to pak trochu větší zábrana proti větru a funguje to lépe proti vodě.
Věci se dají vylepšovat a pokud má člověk chuť přemýšlet, tak to určitě jde. Pořád ale platí, že u roubenky musí člověk unést nějakou míru nedokonalosti, která k přírodnímu rostlému dřevu patří.
Příspěvek Vylepšený rybinový spoj tradiční roubenky pochází z Přírodní bydlení
Celý text naleznete na serveru (http://www.prirodnibydleni.cz) zde.