Založení základového nebo prahového trámu u masivní dřevostavby, roubenky nebo srubu, hranolu nebo kulatiny. Detail, který je často podceňován a nebývá úplně dobře řešen. Vidíme to všude kolem: někdo udělá základovou desku, přijdou tesaři a dají to tam bez nějakého velkého domýšlení. Tesaři prostě řeší dřevěnou část a základy si chystá někdo jiný. V projektu často vůbec není tento detail navržen nebo není řešen vůbec. Obvykle se počítá, že to ti řemeslníci nějak udělají.
Objevuje se nám tam několik věcí: jak uložit samotné dřevo na beton, na kterém je často IPA. Jak to uložit co nejlépe, aby tam nezatékala voda, byla tam udělaná nějaká okapnička, a aby to vzhledově vypadalo dobře.
Tím, že zateplujeme základy a sokl, tak často řešíme i to, aby nám základ nepřečníval oproti stavbě. U starších staveb to tak většinou bývalo, ale pokud jde o ochranu dřeva, tak je většinou lepší, když stavba přesahuje přes sokl.
Možností je zase hodně, ale je tam několik důležitých věcí, které by měly být řešeny. Což je izolace mezi dřevem a základem. V detailu můžeme, v tomto případě, vidět měkkou nenasákavou kaučukovou izolaci, která vyrovnává právě malé nerovnosti. Stavba je přesazená oproti soklu, který je zateplený a je tady příprava pro okapničku nebo je tady rovnou drážka, která umožňuje odkapávání vody, aby to nešlo do spoje. Taky je tady důležité, aby se to vizuálně potkalo s úpravou základu.
To samé platí i pro kulatinu u srubu, kde to bývá často ještě náročnější, protože klády jsou kónické. Mám ještě další možnosti, ale to už si řekneme v dalším videu.
Je dobré nechat si u projektanta vytvořit pár důležitých detailů navíc. A toto je jeden z těch, které bych opravdu doporučoval, aby tam byl a byl vyřešen dobře.
Příspěvek Založení prahového trámu masivní dřevostavby pochází z Přírodní bydlení
Celý text naleznete na serveru (http://www.prirodnibydleni.cz) zde.