Založení trámů masivní dřevostavby na vyvýšený sokl. Je to jedna z možností, jak takovou stavbu usadit na základ. Na rovné základové desce je místo první šáry, tedy 1. řady trámů, udělaný soklík. Většinou je tam cihla nebo ztracené bednění vylité betonem. Může to mít několik výhod, jedna z nich je, že se tím dostaneme výše nad terén.
Dneska je trochu tlak na bezbariérovost a na to mít vestavbách co nejméně schodů. My ale současně potřebujeme dřevo ochránit a konstrukčně předcházet problémům. Je proto vždycky lepší, když je dřevo trochu více nad zemí.
Pokud dáme místo první klády nebo trámu sokl, tak se dostáváme výše nad zem. Vidíme to u těchto venkovních dveří, kde někde v této výšce máme konečnou výšku podlah v interiéru. Pokud bychom to neřešili, tak tady máme ještě jeden dřevěný trám. Jsme tady sice na vyvýšeném prostoru nad sklepem a nemáme kolem sebe terén, ale můžeme to vidět na fotkách na videu.
Další výhodou může být také to, že pokud by v interiéru došlo k havárii vody, tak dřevo je nad úrovní podlah. Jsou tady samozřejmě nějaké detaily, které jsou podobné, i když zde sokl není. A to je zateplení soklu či základu zvenku. Bývá to častá chyba anebo vnější zateplení základů nebývá vůbec řešeno. Umí to pak krásně skrze základ promrznout. I když je nějaká izolace zevnitř, tak dřevo nám končí na betonu a není to optimálně dořešeno. Je tedy potřeba počítat s tím, že sokl je důležité zateplit a mělo by tam být nějaké napojení na dřevo i s okapničkou.
Kam umístit celou stěnu je výzva. Tyto trámy jsou široké 30 cm a my si můžeme dovolit je mít 10 cm směrem ven. To nám dává možnost řešit zateplení, případně nějaký obkladový kámen nebo omítku a tímto způsobem si můžeme pomoci aby nám to co nejlépe vycházelo.
Je to i detail, který zmiňuji na jiném videu a souvisí to obecně s napojením dřevěných stěn na betonové základy. Určitě je dobré si nechat v rámci projektu zpracovat tento detail, i když je to jenom rozsah projektu pro stavební povolení.
Příspěvek Založení masivní dřevostavby na vyvýšený sokl pochází z Přírodní bydlení
Celý text naleznete na serveru (http://www.prirodnibydleni.cz) zde.